Czym się zajmuje i ile zarabia nauczyciel klas 1-3?

Nauczyciele edukacji początkowej to pedagodzy, którzy pracują z najmłodszymi uczniami. Kwestia tego, ile zarabia nauczyciel klas 1-3, jest mocno związana z posiadanym przez niego doświadczeniem w nauczaniu młodych ludzi, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę z edukacją w szkole podstawowej. Sprawdź, ile zarabia nauczyciel wczesnoszkolny.

Ile zarabia nauczyciel klas 1-3?

Zarobki nauczyciela początkującego, czyli osoby zaraz po studiach lub takiej, która ma mniej niż 3 lata stażu pracy, są zdecydowanie niższe, niż nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego. W związku z podwyżką wynagrodzenia zasadniczego w 2023 roku średnia pensja młodego pedagoga wzrośnie nawet o 20% w stosunku do lat poprzednich.

W bieżącym roku początkujący pedagog edukacji wczesnoszkolnej może liczyć na minimalne wynagrodzenie w wysokości 3690 zł brutto. Natomiast najniższe zarobki nauczyciela mianowanego z kilkuletnim stażem pracy wynoszą około 3860 zł. Najwyższe wynagrodzenie przysługuje pedagogom, którzy mają za sobą wiele lat pracy z dziećmi. Na to, ile zarabia nauczyciel dyplomowany, ma wpływ jego staż pracy. Minimalna stawka wynagrodzenia takiego pedagoga to 4550 zł brutto.

Nauczyciel wczesnoszkolny może liczyć na różnego rodzaju dodatki do jego pensji podstawowej. Najczęściej osoba zajmująca się edukacją najmłodszych dzieci w szkole pełni funkcję wychowany klasy, dlatego jednym z przysługujących jej finansowych benefitów jest dodatek funkcyjny. Po przepracowaniu 4 lat pedagog zaczyna otrzymywać również dodatek za wysługę lat (powiększany co roku o kolejny procent wynagrodzenia zasadniczego). Innymi dodatkami do pensji pedagoga są m.in. dodatek motywacyjny, za godziny nadliczbowe i zastępstwa czy też za warunki pracy. Wieloletni nauczyciele edukacji początkowej mogą otrzymać nawet nagrodę jubileuszową.

Co robi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej?

Zadaniem nauczyciela klas 1-3 jest przekazane dzieciom wiedzy i umiejętności, które młode osoby będą wykorzystywały na dalszych etapach edukacji. Pedagog uczy maluchy pisać, czytać, wykonywać podstawowe działania matematyczne, a także stara się zainteresować dzieci otaczającym ich światem. Zachęca uczniów do kreatywnego myślenia i systematycznej nauki, które będą owocowały w wyższych klasach szkoły podstawowej.

Uprawnienia nauczyciela wczesnoszkolnego

By zostać nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej, należy ukończyć studia ze specjalizacją pedagogika wczesnoszkolna. Często konieczne jest również odbycie specjalnego kursu pedagogicznego. Osoba pracująca z dziećmi powinna być życzliwa, wyrozumiała oraz otwarta na współpracę z uczniami i rodzicami. Nauczyciel wczesnoszkolny musi odznaczać się wysokim stopniem empatii i czuć przyjemność ze spędzania czasu z dziećmi.

Praca nauczyciela edukacji początkowej często nie jest łatwa, ponieważ maluchy potrafią być rozbrykane. Zarobki na stanowisku początkującego pedagoga nie są wysokie, jednak w miarę zdobywania doświadczenia może on liczyć na coraz wyższe wynagrodzenie. A jakie jest Twoje zdanie na ten temat — czy pensje nauczycieli wczesnoszkolnych są wystarczająco wysokie? Podziel się swoją opinią w komentarzu.