Charakterystyka, budowa, zastosowanie szalunków lekkich

Bezpieczeństwo na budowie to jedna z najważniejszych rzeczy, o jaką trzeba zadbać przed przystąpieniem do prac. Szczególnie jeśli dotyczy to wykopów, prac na głębokościach. Dlatego sprawdź, jakie jest zastosowanie szalunków oraz kiedy przepisy nakazują korzystanie z nich.

Zabezpieczenie wykopów

Szalowaniem nazywa się proces nadawania kształtów mieszance betonowej, m.in. podczas stawiania fundamentów budynków czy wykonywania żelbetonowych stropów. Szalunek jest więc tymczasową konstrukcją, którą tworzy się zazwyczaj podczas posadowienia obiektów, w niektórych przypadkach mogą też stać się częścią budynku.

Lecz oprócz tego wyróżnia się szalunki do zabezpieczenia wykopów. Ich funkcje, przeznaczenie jest inne. Podczas prac ziemnych chronią one budowlańców przed osypywaniem się gruntów. Jednocześnie też zabezpieczają obiekty znajdujące się w okolicy (tory, ulice, budynki), które mogłyby zostać uszkodzone w sytuacji, gdyby doszło do osunięcia się ziemi.

Co więcej, w przypadku wykopu o pionowych ścianach i głębokości powyżej 1,25 m, zastosowanie szalunków jest obowiązkowe.

Obudowy do wykopów – rodzaje, zastosowanie

W zależności od tego, jakie obciążenia będą występować na terenie prac budowlanych (m.in. jakie maszyny będą wykorzystywane), stosuje się szalunki lekkie, średnie lub ciężkie. Szalunek lekki, jego parametry oraz budowę wskazuje szalunki-orzel.pl, warto się z tym dokładnie zapoznać, ponieważ ten rodzaj obudowy do wykopów jest jednym z najczęściej występujących.

Szalunki lekkie sprawdzają się w przypadku wykonywania średnich i małych kanalizacji, natomiast podczas posadowienia budynków mieszkalnych częściej zleca się zastosowanie szalunków średnich. Szalunki typu ciężkiego przeznaczone są dla budownictwa mieszkalnego oraz przemysłowego. My dziś skupimy się na pierwszym rodzaju obudowy do wykopów – czytaj dalej, jeśli chcesz się dowiedzieć, jaka jest charakterystyka szalunków lekkich.

Co warto wiedzieć o szalunkach lekkich?

Jak już pisaliśmy, szalunki lekkie mogą ważyć do 1400 kg, przez co nie powinna zwieść cię ich nazwa. Są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu są wystarczające nawet podczas wznoszenia fundamentów żelbetowych.

Oprócz tego są stosunkowo szybkie w wykonaniu, a ich transport nie powinien sprawiać trudności. Ponieważ tutaj trzeba podkreślić, że szalunki do zabezpieczania wykopów służą do wielokrotnego użytku, wedle zapotrzebowania.

Zwykle wykorzystuje się szalunki lekkie rozporowe, które są bardziej uniwersalne, mogą mieć zastosowanie przy różnej szerokości wykopu. Ponadto to sprawia, że ich zakup często okazuje  się opłacalny. Co to oznacza? W zależności od rodzaju wykopu konieczny może być inny typ szalunku. To powoduje, że potrzebny jest nie tylko zakup kilku rodzajów obudów, ale także związane jest z wynajęciem przestrzeni magazynowej, w której sprzęty będą składowany w czasie, gdy żadne prace nie są prowadzone. Dlatego firmy budowlane nie zawsze decydują się na zakup szalunków, wolą je wynajmować, gdy zajdzie taka potrzeba.