4 domowe sposoby, jak czyścić srebro

Zastanawiasz się, w jaki sposób wyczyścić srebro i czy można to zrobić, wykorzystując to, co masz pod ręką? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak czyścić srebrne przedmioty domowymi sposobami.

  1. Soda i sól
  2. Napoje gazowane i wysokoprocentowe alkohole
  3. Pasta do zębów
  4. Kwaśne mleko

1. Soda i sól

Aby skutecznie wyczyścić srebro, by wyglądało jako nowe, nie musisz używać do tego żrących, chemicznych środków, które na dodatek nie są tanie. Wystarczą do tego preparaty i produkty, których używasz na co dzień w domu. Jednym ze sposobów na czyszczenie srebra, jest soda oczyszczona i sól kuchenna. Czyszczenie tą metodą jest dziecinnie proste, jednak wymaga odrobiny cierpliwości.

Przygotuj naczynie, w którym będziesz czyścić wybrane przedmioty i wyłóż je folią aluminiową. Następnie wlej do połowy ciepłej wody. Dodaj 5 łyżek soli lub sody oczyszczonej zmieszanej z sokiem z cytryny i mydłem. Umieść w roztworze srebrne przedmioty, które powinny moczyć się w tej mieszance przez około pół godziny. Czas możesz wydłużyć, w zależności od stopnia zanieczyszczenia. Nie wkładaj zbyt dużej ilości przedmiotów, ponieważ brud nie rozpuści się wtedy równomiernie. Jeśli jest ich dużo do wyczyszczenia, wówczas podziel je i wymieniaj. Kiedy wymoczą się jedne przedmioty, wyjmij je i włóż następne. Wymoczone rzeczy opłucz wodą z mydłem. Kiedy roztwór się „zużyje”, wówczas przygotuj go na nowo.

2. Napoje gazowane i wysokoprocentowe alkohole

Srebro można czyścić również przy użyciu coca- coli, spirytusu lub wódki. Jest to dobra metoda przy czyszczeniu biżuterii. W tym wypadku wystarczy zanurzyć wybrane przedmioty w jednym z wybranych napojów i odczekać kilka minut. Gazowane napoje lub alkohol skutecznie rozpuszcza nawet najcięższe zabrudzenia. Po wyjęciu przedmiotów należy je pozostawić na 12 godzin i dopiero po upływie tego czasu, można je opłukać.

3. Pasta do zębów

Do wyczyszczenia srebrnych przedmiotów tą metodą potrzebna będzie pasta do zębów oraz bawełniana szmatka. Jednak uwaga! Nie może być do pasta wybielająca, ponieważ może ona pozostawić wyblakłe plamy. Pastę wyciskamy na srebro i czyścimy szmatką. Ta metoda jest skuteczna, lecz ma pewne wady. Mianowicie, srebro trzeba pocierać dosyć długo, zanim uzyska się pożądany efekt. Ponadto, pastę do zębów ciężko się zmywa a ze względu na swoją konsystencję, ciężko dociera do trudnych zakamarków.

Co ciekawe, zamiast zwykłej pasty do zębów, można użyć pasty z popiołu. Jak? Wystarczy zmieszać popiół i sok z cytryny. To stary i sprawdzony sposób na czyszczenie srebra, który daje dobry, choć nie zachwycający efekt.

4. Kwaśne mleko

To bardzo prosty sposób, który nie wymaga wiele pracy ani zaangażowania. Do miski lub innego naczynia, wlewamy kwaśne mleko i wkładamy do niego srebrne przedmioty. Pozostawiamy je na pół godziny. Po upływie tego czasu wyciągamy, opłukujemy wodą i polerujemy. Srebro po takiej kąpieli wygląda bardzo dobrze, a nawet rewelacyjnie.