Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Salon z aneksem kuchennym to idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Takie połączenie optycznie zwiększa powierzchnię i nadaje wnętrzu nowoczesnego wyrazu. Można tego dokonać na kilka sposobów, które opisujemy poniżej.

Salon z kuchnią-otwarta przestrzeń

Aneks kuchenny może być całkowicie otwarty lub połowicznie zamknięty. Kuchnia otwarta na salon zdecydowanie zwiększa optycznie pomieszczenie i nadaje nowoczesnego charakteru. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla takiej kuchni, w której nie ma okien, wówczas takie połączenie sprawi, że będzie doświetlona. Nowoczesny salon z aneksem kuchennym można łatwo uzyskać, wyburzając ściankę między kuchnią a pokojem. Będzie to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku wąskich i ciasnych pomieszczeń. Aby nadać im spójności, warto położyć na podłodze takie same kafle i zachować spójną kolorystykę. Meble kuchenne posiadają eleganckie fronty, które świetnie współgrają z meblami w salonie. Zabudowa kuchenna powinna być jednolita, aby mniej rzucała się w oczy i nie zdominowała całości.

Aranżacja kuchni powinna być stonowana i delikatna. Niech zwycięży funkcjonalność. Planując połączenie kuchni z salonem, należy zachować podstawowe strefy, tzn. strefę gotowania, przechowywania i zmywania. Zastanówmy się, która z nich ma być największa i zadbajmy o odpowiednie przechowywanie tak, aby nic nie zajmowało cennej przestrzeni. Warto pomyśleć o dużym i funkcjonalnym blacie.

Urządzając salon, można popuścić wodze fantazji i urządzić go w dowolny sposób, jednak kuchnia powinna być delikatna, aby móc wpasować się w wystrój salonu. Meblem, który wyznaczy granicę salonu, będzie z pewnością sofa, natomiast granicę kuchni duży stół lub wysoka wyspa.

Aneks kuchenny w salonie

Salon z kuchnią – przestrzeń oddzielona

Czasem, aby połączyć salon z kuchnią, nie trzeba wyburzać ścianki i otwierać kuchni na pokój. Nie każdemu zresztą, taka opcja może się podobać. Nie wszyscy lubią mieć kuchnię na widoku i wolą oddzielić jedno od drugiego. W tym celu ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi przesuwnych, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż ściana oddzielająca od siebie te dwa pomieszczenia. Jest to idealna opcja dla tych, którzy nie są przekonani do oddzielania kuchni od salonu sofą, stołem czy wyspą. Drzwi mogą być zrobione ze szkła przepuszczającego światło i pozwalające na odpowiednie doświetlenie zarówno aneksu kuchennego, jak i salonu. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w salonie, część kuchenną można oddzielić ciekawą jadalnią, która w naturalny sposób odzieli jedną przestrzeń od drugiej. Będzie to również stanowić wygodne miejsce do spożywania posiłków.

Innym rozwiązaniem mającym oddzielić kuchnię od salonu, jest wspomniana wcześniej wyspa, dzięki której zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania i przyrządzania jedzenia. Sam pokój a aneksem jest wtedy swoiście oddzielony oraz uporządkowany.

Aranżując salon z kuchnią mamy do dyspozycji wiele możliwości w zależności od kształtu i rozmiaru pomieszczenia. Aneks można umieść również we wnęce ściany i może być częściowo przysłonięty. Z takiego rozwiązania korzystają osoby, które uważają, że salon i kuchnia to dwa odrębne pomieszczenia, których lepiej bezpośrednio nie łączyć.