Jak czyścić fugi, okna, okap …?

Każdy z nas dąży do perfekcyjności w każdym możliwym aspekcie. W kwestii gospodarstwa domowego dbamy o porządek, najlepiej w zgodzie z naturą. Staramy się unikać drogich i szkodliwych chemicznych środków na rzecz tych, które kosztują grosze i są całkowicie bezpieczne. Są takie miejsca w domu, które czyści się wyjątkowo trudno, dlatego w poniższym artykule podpowiadamy jak skutecznie wyczyścić fugi, okna czy też kuchenny okap.

Jak czyścić fugi i okna?

Czyszczenie fug oraz pucowanie okien to chyba najbardziej znienawidzona domowa czynność. Ich mycie wymaga dokładności, precyzji oraz dużej dawki cierpliwości. Tak było kiedyś, jednak dzisiaj mądrzejsi o pewną wiedzę, możemy sobie to zadanie ułatwić. Pomysły jak czyścić fugi i okna przydadzą się podczas przedświątecznych porządków, które pomogą pozbyć się trudnych zabrudzeń, ukrytych w ciasnych zakamarkach. Kuchnia i łazienka to miejsca, gdzie gromadzi się najwięcej wilgoci, stąd często borykamy się ze specyficznymi i trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.

Sen z powiek spędzają zabrudzone fugi, których wyczyszczenie jest trudne ze względu na wąskie szczeliny. Na szczęście, znamy już sposoby na ich łatwe umycie. Sprawdzoną metodą jest użycie płynu do WC, który ma w swoim składzie chlor. Oczywiście nie wylewamy jego zawartości bezpośrednio na fugę, lecz robimy z niego roztwór. Do miski wlewamy pół litra wody i dokładnie tyle samu płynu do czyszczenia toalet. Do samego czyszczenia można użyć gąbeczki lub szczoteczki do zębów. Moczymy je w roztworze i szybkimi ruchami rozprowadzamy po szczelinach. Nie zapominamy o gumowych rękawicach, które ochronią dłonie. W powietrzu będą unosić się nieprzyjemne opary dlatego trzeba również zadbać o odpowiednią wentylację. Jeżeli kogoś nie przekonuje ta metoda, można, zamiast płynu do WC użyć proszku do pieczenia, który należy rozprowadzić wzdłuż fug i pozostawić do rozpuszczenia. Po upływie około pół godziny zmywamy proszek za pomocą wilgotnej gąbeczki lub ścierki. Potem należy umyć całą podłogę.

Podobnie jak czyszczenie fug, mycie okien stanowi pracę czasochłonną i uciążliwą. Dlatego warto szukać sposobów na ułatwienie tego zadania. Mycie okien zaczynamy od zdjęcia firanek, zasłon i rolet. Framugi czyścimy za pomocą gąbki zamoczonej w wodzie z płynem do naczyń. Woda musi być ciepła a mydlin, możliwie jak najmniej. Przystępując do mycia szyb, możemy stworzyć roztwór, który zapewni idealnie czyste szyby. Do miski z ciepłą wodą wlewamy dwie łyżki octu. Można do niego dodać nawet dwie łyżki amoniaku i gliceryny, gdyż poradzą sobie z trudnymi plamami z osadu, kurzu, a także stworzą ochronną powłokę, dzięki której na szybie nie będą osadzać się krople deszczu. Ponadto woda z amoniakiem zapobiegnie zamarzaniu szyb w przypadku silnych mrozów. Do mycia używamy gumowej wycieraczki.

Jak czyścić okap?

Najpopularniejszym i zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na wyczyszczenie okapu kuchennego jest umycie go ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń, ponieważ świetnie rozpuszcza on tłuszcz. Filtr z okapu, jeszcze przed samym myciem warto zamoczyć w wodzie wymieszanej z płynem do naczyń i pozostawić na ok. godzinę. Jeżeli jednak nie macie ochoty na szorowanie okapu, możecie ułatwić sobie zadanie, kupując specjalne środki na bazie mydła marsylskiego, którym wystarczy spryskać okap, pozostawić na kilka minut do rozpuszczenia tłuszczu i osadu, a następnie wytrzeć szmatką. Środki te nie są szkodliwe i pozostawiają wspaniały, świeży zapach.