Jak obliczyć BMI? Jakie są normy BMI?

Osoby, które chcą sprawdzić, czy ich masa ciała jest prawidłowo, kierują się BMI. Co tak właściwie oznacza ten wskaźnik, jak go obliczyć i czy tak naprawdę jest obiektywnym parametrem? Sprawdzamy.

Co to jest BMI?

BMI to skrót od Body Mass Index, czyli indeksu masy ciała. To wskaźnik, z którego pomocą możesz ocenić, czy Twoja waga jest prawidłowa, a więc w praktyce – czy mieści się w normach. Jest to wzór matematyczny, z którego skorzystać może każdy.

Jak obliczyć BMI?

Aby obliczyć BMI, musisz znać swoją masę oraz wzrost. Masę ciała w kilogramach musisz podzielić przez wzrost podniesiony do potęgi drugiej. Wygląda to tak:

Wzór jest taki sam zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Początkowo przy pomocy BMI nie można było określić prawidłowej masy ciała u dzieci i młodzieży, z czasem w podstawowym wzorze wykorzystano jeszcze siatki centylowe, które to umożliwiały.

Najprościej jest skorzystać z kalkulatora BMI dostępnego online, w internecie. Dzięki temu szybko sprawdzisz, czy Twoja masa ciała jest prawidłowa.

Normy BMI

Masz już wynik, ale jeszcze nie wiesz, co on oznacza? Wyjaśniamy.

Jeśli Twój wynik jest poniżej 16, oznacza to, że jesteś w stanie wygłodzenia. Wychudzenie określa się wtedy, gdy BMI wynosi od 16 do 16,99. W przypadku osób o BMI wynoszącym 17-18,49, mówi się o niedowadze.

Prawidłowa wartość BMI wynosi między 18,5 a 24,99. Powyżej tej normy wyróżnia się już nadwagę i trzy stopnie otyłości.

Osoby mieszczące się pomiędzy 25 a 29,99 BMI mają nadwagę. Otyłość I stopnia ma miejsce wtedy, gdy wartość ta wynosi od 30 do 34,99. O otyłości II stopnia mówi się wtedy, gdy BMI wynosi od 35 do 39,99. Powyżej 40 to już otyłość III stopnia.

Czy BMI to obiektywny wskaźnik?

BMI służy do tego, aby w szybki i prosty sposób ocenić swoją masę ciała. Nie jest jednak wskaźnikiem w pełni obiektywnym, ma swoje ograniczenia, dlatego powinien być stosowany wyłącznie do błyskawicznej analizy.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie powinny się nim kierować kobiety w ciąży. Ponadto należy uwzględnić, że nie bierze on pod uwagę aktywności fizycznej. Jeśli często trenujesz, Twoja masa mięśniowa się zwiększa, może okazać się, że według sztywnych norm masz nadwagę.

Lub przeciwnie, masz pracę siedzącą, niewiele się ruszasz, ale BMI będzie wskazywać na prawidłową wartość, co nie zawsze będzie zgodne z prawdą, gdyż mogło dojść do nadmiernego otłuszczenia narządów wewnętrznych.

Inne wskaźniki do oceny masy ciała

Gdy BMI to za mało, sugerujemy skorzystanie z innych wskaźników służących do dokładniejszej analizy masy ciała.

Można sprawdzić swoje WHR, czyli stosunek talia-biodra (Waist-Hip Ratio). Pozwala to na określenie typu sylwetki oraz typu nadwagi (jeśli występuje). Wzór jest prosty, wystarczy podzielić obwód talii przed obwód bioder. Również i w przypadku tego wskaźnika, możesz skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie.

Oprócz tego opracowane zostały takie wskaźniki jak AMR (Active Metabolic Rate, czyli czynna przemiana materii), BMR (Basal Metabolic Rate – podstawowa przemiana materii) oraz TER (Total Energy Requirement, czyli całkowite zapotrzebowanie na energię).