Dywany i wykładziny aranżowane są w prawie każdym domu czy mieszkaniu. Nadają wnętrzu przytulnego charakteru, ocieplają je. Są także bardzo praktyczne, gdyż są przyjemne w dotyku dla gołych stóp, a dzięki nim podłoga może stać się wygodnym miejscem do zabawy dla dzieci czy siedzenia. Aby dywany i wykładziny jak najdłużej cieszyły komfortem oraz doskonałym wyglądem, konieczna jest ich regularna pielęgnacja. Podpowiadamy, jak je czyścić.
Co ile czyścić dywany i wykładziny?
Na samym początku warto podkreślić, że nowego pokrycia podłogi, tuż po zakupie, nie trzeba czyścić opisanymi niżej metodami. Przez pierwsze pół roku wystarczy jedynie odkurzenie go oraz czesanie szczotką. Ale uwaga! Kupując, używane dywany z różnych materiałów na www.sprzedajemy.pl, warto je wyczyścić, gdyż nie mamy pewności, jak długo dana tkanina leżała u poprzedniego właściciela, w jaki sposób była użytkowana i jak wiele zanieczyszczeń może mieć w sobie. Następnie warto oczyszczać dywany 1 – 2 razy w roku. W przypadku pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta, np. psy lub koty, a także małe dzieci trzeba przeprowadzać ten proces częściej.
Jak odświeżyć dywan, wykładziny?
Kurz, roztocza, alergeny… To codzienność wszystkich wnętrz. Aby się ich pozbyć i zachować porządek w pomieszczeniach konieczne jest regularne, w wielu przypadkach codzienne, odkurzanie dywanów oraz wykładzin. Jak jednak wspomniano wcześniej, to za mało i konieczne jest solidniejsze, bardziej dogłębne czyszczenie powierzchni. Można zrobić to na dwa sposoby – na sucho lub na mokro.
Odświeżanie dywanu na sucho
Pierwsza z metod uważana jest za bezpieczniejszą. W celu wyczyszczenia wykładziny lub dywanu konieczne jest dokładne odkurzenie, a następnie wyczesanie powierzchni. Następnie równomiernie rozsypuje się gotowy aktywator do krystalizacji brudu lub sodę oczyszczoną. Po upływie kilku godzin należy usunąć substancję mocno ssącym odkurzaczem i wyczesać dywan bądź wykładzinę ponownie.
Czyszczenie dywanu na mokro
Czyszczenie dywanu lub wykładziny na mokro również rozpoczyna się od odkurzenia materiału. Następnym krokiem jest wypranie go za pomocą maszyny piorącej. Najlepiej ją wypożyczyć lub wynająć ekipę, która profesjonalnie zajmuje się czyszczeniem dywanów oraz wykładzin na mokro. Istnieje także możliwość zrobienia tego domowym sposobem. Powierzchnię dywanu należy posypać mieszanką soli i sody, a następne rozpylić na nią miksturę złożoną z wody i mydła. Można także wykonać domowy spray z pół litra wody, szklanki octu i dwóch czubatych łyżek sody oczyszczonej. W obydwóch przypadkach po kilku minutach konieczne jest zebranie substancji szczotką i przykrycie dywanu lub wykładziny ręcznikiem papierowym, by wchłonął nadmiar wilgoci, która mogłaby być powodem zgnicia pokrycia. W większości przypadków niezalecane jest moczenie dywanów w wannie czy pranie ich w pralce.
Jak usunąć trudne plamy z dywanu, wykładziny?
Dywany i wykładziny są podatne na zabrudzenia, nie tylko te codzienne, ale i trudniejsze do wywabienia. Jak poradzić sobie z najpopularniejszymi plamami? Aby pozbyć się śladów tłuszczu, dywan należy posypać mąką ziemniaczaną lub talkiem na dobę, a następnie odkurzyć. Czerwone wino najlepiej usuwa się, posypując je solą. Plamy po kawie czy herbacie najlepiej zniwelować mieszanką wody z mydłem. Gdy na posadzce pojawią się ślady krwi, można wywabić je, przykładając w miejscu zabrudzenia ściereczkę, w którą owinięta została kostka lodu, a także posypując sodą oczyszczoną lub solą. Lód przydaje się również do usuwanie plasteliny oraz gumy do żucia spomiędzy włókien dywanu, które można wykruszyć po zamrożeniu.