Jak skutecznie szukać pracy?

Twoje dotychczasowe usiłowania znalezienia pracy nie przyniosły rezultatów? Być może powinieneś zmienić coś w swojej strategii. Co więc zrobić, aby znaleźć pracę?

Selekcja ogłoszeń

Sporo osób poszukujących pracy stosuje taką metodę, że aplikuje na każde możliwe stanowisko, licząc, że ilość aplikacji przełoży się na sukces – jeżeli wyślą CV do każdego możliwego pracodawcy, to któryś w końcu musi przyjąć je do pracy, prawda?

Niestety metoda ta nie jest wcale tak skuteczna, jak się niektórym wydaje. Jest czasochłonna i nie gwarantuje sukcesu, ponieważ jeżeli odpowiadasz na każde ogłoszenie i pracę, jakie znajdziesz, to siłą rzeczy na większość tych stanowisk nie będziesz idealnym kandydatem. Zdecydowanie lepiej postawić na jakość, a nie ilość, i przeprowadzać selekcję ogłoszeń, tak by odpowiadać jedynie na te pasujące do twoich kompetencji.

Każde ogłoszenie należy czytać dokładnie, aby wiedzieć, jakie kwalifikacje są wymagane na dane stanowisko. W ogłoszeniu mogą też znajdować się szczegóły dotyczące sposobu aplikacji, których nie powinieneś lekceważyć. Jeśli na przykład pracodawca wymaga listu motywacyjnego, nie można o tym zapomnieć.

CV i list motywacyjny

Twoje aplikacje być może są odrzucane przez pracodawców ze względu na to, że CV i list motywacyjny, jakie im posyłasz, nie robią na nich należytego wrażenia. Zastanów się, czym może to być spowodowane.

Takie dokumenty powinny cię zaprezentować w odpowiednim świetle, przekonać pracodawcę, że spełniasz wszystkie wymagania. Pracodawcy otrzymują całe stosy CV, dlatego powinieneś się postarać, aby to właśnie twoje się wyróżniło. Zamiast pisać według szablonów, warto spróbować przełamać schemat, by CV przykuło uwagę tego, kto będzie miał je w rękach.

Często CV nie jest czytane w całości, a jedynie skanowane wzrokiem. Naturalnym sposobem takiego skanowania jest model litery F, dlatego dobrze jest, aby najważniejsze informacje znalazły się na górze i po lewej stronie dokumentu.

Rozmowa kwalifikacyjna

Na rozmowie kwalifikacyjnej, należy odpowiednio się zaprezentować. Nie chodzi tu wyłącznie o elokwencję i zareklamowanie kompetencji, które kwalifikują cię na oferowane stanowisko. Trzeba też zadbać o swój wygląd i ubiór, ponieważ, jakkolwiek może się to wydawać powierzchowne, pierwsze wrażenie jest bardzo istotne.

Networking

Szukając pracy, warto też budować bazę znajomości. Skorzystanie z pomocy przyjaciół i znajomych to żadna ujma na honorze. Wykorzystaj relacje z innymi ludźmi dla pozyskiwania informacji o ofertach. Ponieważ twoi znajomi to ludzie, którzy znają cię osobiście, wiedzą też zapewne, jakie oferty będą ci odpowiadać.

Referencje

W Polsce kandydaci rzadko proszą byłych pracodawców o referencje, a tymczasem, jeżeli rozstajesz się ze swoją firmą w dobrej atmosferze, jak najbardziej warto się o to upomnieć. To może uczynić dalszą ścieżkę kariery łatwiejszą.