4 niezbędne narzędzia budowlane podczas remontu

Kiedy czeka nas remont, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Jakie powinniśmy kupić? To oczywiście zależy od rodzaju planowanych prac. Jest wiele typów narzędzi, bez których trudno wyobrazić sobie remont. Poniżej przyjrzymy się bliżej czterem spośród takich narzędzi.

Młotek

Podczas remontu na pewno trudno byłoby się obyć bez dobrych narzędzi ręcznych. Tym najbardziej podstawowym jest młotek. Bardzo prawdopodobne, że przy okazji remontu będziemy musieli połączyć określone elementy za pomocą gwoździ, a w takim wypadku oczywiście bez młotka ani rusz.

Poziomica

Są takie prace remontowe, przy których ważne jest utrzymanie równego poziomu. Położenie paneli, budowa ścianki działowej, zmiana glazury – to tylko niektóre przykłady. Na rynku znajdziemy wiele typów poziomic, które pomogą nam w takich przypadkach. Są dostępne w wielu rozmiarach, od niewielkich i poręcznych 60-centymetrowych, po pokaźne, niemal dwumetrowe. Nowszym typem takich narzędzi są poziomice laserowe.

Szlifierka

Przydać może się również dobra szlifierka. Dzięki temu elektronarzędziu można obrabiać różne materiały, nadając ostateczny kształt ich powierzchni, a także ciąć elementy hydrauliczne i metalowe.

Szlifierka oscylacyjna dobrze sprawdza się przy szybkim szlifowaniu płaskich i lekko zaokrąglonych powierzchni. Najczęściej używa jej się do obróbki przedmiotów wykonanych z drewna. Szlifierka mimośrodowa wykonuje dwa typy ruchów – oscylacyjny i obrotowy. Jest bardziej uniwersalnym narzędziem, dzięki elastycznemu talerzowi stosowanym do powierzchni gładkich, wypukłych i wklęsłych.

Są jeszcze szlifierki kątowe, wykorzystywane do szlifowania i polerowania, ale także do przecinania metalu, betonu i ceramiki. Do tej grupy należą szlifierki rotacyjne.

Wiertarka

Oczywiście nie można zapomnieć o wiertarce. Jaką najlepiej wybrać? To już zależy od tego, jakie mamy oczekiwania względem narzędzia i jaki typ pracy czeka nas podczas remontu. Wiertarki ręczne są najprostszym typem, ale używa się ich za pomocą siły ludzkich mięśni. Z tego względu są wykorzystywane głównie do wiercenia w drewnie, natomiast nie korzysta się z nich raczej tam, gdzie trzeba poradzić sobie z solidniejszym materiałem.

Wiertarka udarowa umożliwia wiercenie w twardszych materiałach, takich jak beton. Na rynku dostępne są także wiertarko-mieszarki, wyposażone w uchwyty ułatwiające proces mieszania na przykład farb. Mamy tu zatem do czynienia z dwufunkcyjnym narzędziem, które przydaje się do prac wykończeniowych.

Wiertarka kątowa wykorzystywana jest do wiercenia otworów w trudno dostępnych miejscach. Ma ona wiertło umieszczone pod kątem prostym względem korpusu narzędzia, dzięki czemu możemy dostać się do miejsc, których za pomocą tradycyjnej wiertarki nie bylibyśmy w stanie dosięgnąć.