Kredyt bez zaświadczeń – czy możliwy?

Czy starając się o kredyt, zawsze trzeba przedstawiać zaświadczenie o zarobkach? Czy kredyt, w którym nie ma takiego wymogu, jest możliwy?

Czy można dostać kredyt bez zaświadczeń?

Żeby otrzymać kredyt, na ogół trzeba wypełnić szereg uciążliwych formalności. Trzeba złożyć w banku wizytę, aby przedstawić wymagane dokumenty, takie jak zaświadczenie o zarobkach. Czy jednak każdy bank tego wymaga? Czy nie ma placówek, które nie potrzebują takich zaświadczeń, aby podjąć decyzję o udzieleniu kredytu?

Owszem, istnieją banki udzielające takich kredytów. Jeśli chodzi o charakterystykę, taki kredyt niczym nie różni się od tradycyjnego, umożliwiając pożyczenie środków pieniężnych na realizację określonego celu, tyle tylko, że jednocześnie gwarantuje mniejszą ilość formalności.

Dlaczego warto wziąć kredyt bez zaświadczeń?

Taki kredyt to dla wielu nie lada gratka. Powód tego stanu rzeczy jest prosty. Formalności związane z zaświadczeniami należą do najpowszechniejszych utrudnień dla osób chcących wziąć kredyt. Wiele banków nie uruchomi procedury kredytowej, jeżeli wnioskodawca nie złoży zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu lub o pobieraniu wynagrodzenia. Dokumenty te służą bankowi do oceny zdolności kredytowej klienta.

I tu właśnie pojawia się problem, ponieważ nie każde źródło dochodów jest tak samo akceptowane, podobnie nie każda wysokość zarobków. Preferowani są wnioskodawcy zatrudnieni na umowę o pracę. Inne typy umów, takie jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, nie są już widziane tak przychylnie.

W oczach banku nie dają one równej gwarancji stałego dopływu środków, a zatem udzielenie kredytu takiemu klientowi jest bardziej ryzykowne. Taka polityka banków, zupełnie zrozumiała z ich punktu widzenia, staje na przeszkodzie wielu osobom, chcącym wziąć kredyt.

Kredyt bez zaświadczeń jest nieco bardziej dostępny – tu też wprawdzie liczą się dochody, ale banki nie traktują ich już tak restrykcyjnie. Ograniczona liczba formalności sprawia, że taki kredyt można otrzymać szybciej, rozwiązanie to szczególnie więc docenią ci, którym zależy na czasie.

Inną kwestią jest wygoda. Sprzedaż takich kredytów została przez banki częściowo przeniesiona do internetu. Oznacza to, że kredyt bez zaświadczeń często można zaciągnąć całkowicie online. Nie trzeba w tym celu wychodzić z domu, ani w ogóle ruszać się sprzed komputera. Wystarczy wejść na stronę banku i wypełnić tam odpowiedni wniosek.

Kredyt bez zaświadczeń – co warto wiedzieć?

Kredyt bez zaświadczeń ma jednak nie tylko dobre strony. Owszem, jest łatwiej dostępny, można go zaciągnąć wygodniej i szybciej. Nie zawsze jednak spełnia od oczekiwania kredytobiorcy. Choć zasadniczo takie kredyty nie różnią się od tradycyjnych kredytów gotówkowych, są najczęściej oferowane na niższe kwoty i krótsze okresy.

Dodatkowo to, że nie trzeba przedstawiać zaświadczenia o dochodach, nie oznacza, że nie są one brane pod uwagę. Taki kredyt zaciąga się na oświadczenie. Jest to deklaracja o otrzymywanych zarobkach składana przez kredytobiorcę pod groźbą karalności. Część banków może też wymagać jakiejś formy udokumentowania, na przykład wyciągu z konta bankowego albo kopii deklaracji podatkowej PIT.