Szczepienia dla podróżujących – jakie są zalecenia GIS?

Wyjazd za granicę to nie tylko same przyjemności. Wybierając się do niektórych krajów egzotycznych, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie szczepienia należy wykonać, by uniknąć groźnych chorób, np. tropikalnych. Nie wszystkie muszą być obowiązkowe, ale część z nich z pewnością warto wykonać dla własnego zdrowia. Jakie szczepienia dla podróżujących są zalecane przez GIS i lekarzy?

Jakie szczepienia dla podróżujących wykonuje się najczęściej?

Wszystko zależy od tego, do jakiego kraju lecimy. Wybierając odległe zakątki świata, najczęściej mówi się o szczepieniach zapobiegającym takim chorobom jak dur brzuszny, żółta gorączka, wirusowe zapalenie wątroby typu A, kleszczowe zapalenie mózgu, wścieklizna czy zakażenia meningokokowe. Warto też uzupełnić szczepienia podstawowe przeciw chorobom zakaźnym, jeśli jest taka potrzeba. Chodzi o szczepienia, którym poddawani byliśmy jeszcze w wieku dziecięcym, mowa o tężcu, odrze, śwince, różyczce, wirusowym zapaleniu wątroby typu B i poliomyelitis.

Wyjazd za granicę a wizyta u lekarza

Wybierając się do egzotycznych krajów, należy odwiedzić lekarza specjalizującego się w medycynie tropikalnej. Ten wskaże, jak powinniśmy się przygotować do wyjazdu i jakie szczepienia wykonać. W niektórych przypadkach należy zacząć ten proces ze sporym wyprzedzeniem, np. 2 miesięcy. Wszystko zależy jednak od tego, do jakiego konkretnego kraju chcemy lecieć.

Malaria – jedno z większych zagrożeń

Wybierając się do krajów w Afryce, Azji i Ameryce Południowej największym zagrożeniem jest malaria. Co roku umierają na nią setki tysięcy osób. Jest to choroba przenoszona przez komary z określonego gatunku i nie ma na nią szczepionki. Warto jednak zapytać lekarza o profilaktykę, ponieważ ta polega na braniu specjalnego leku, który zmniejsza natężenie malarii. Przyjmowanie tabletek należy rozpocząć przed wyjazdem i kontynuować to jeszcze po powrocie z wycieczki.

Ile kosztują ceny szczepień dla podróżujących?

Ceny szczepień mogą być zróżnicowane i zależą od konkretnego punktu, w którym są one wykonywane. Nie należą one jednak do najtańszych. Planując daleką podróż, warto wliczyć do kosztów także szczepienia. Przykładowo zabezpieczenie przed WZW typu A może kosztować nawet 180 zł, przed żółtą gorączką ok. 250 zł, przez durem brzusznym nawet 280 zł. Do tego doliczyć trzeba jeszcze wizytę u lekarza i wyrobienie książeczki szczepień, co w sumie może wynieść nawet ok. 300 zł.

Ubezpieczenia turystyczne – dlaczego warto?

Nie tylko o szczepieniach należy pamiętać przed podróżą. Koniecznie trzeba zadbać o wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które w razie nieprzewidzianych wypadków, chorób itp. pokryje koszty leczenia i ewentualnego transportu do kraju. Na tej polisie nie można oszczędzać. Warto zaznajomić się z warunkami oferty, sprawdzić, co dany ubezpieczyciel zapewnia, na jaką sumę nas ubezpiecza itp. Pomocne w tym są porównywarki ubezpieczeń turystycznych, dzięki którym szybko można sprawdzić, jakie są najnowsze oferty towarzystw ubezpieczeniowych.