Jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu?

Mieszkanie jest miejscem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. Przebywamy tam z rodziną i przyjaciółmi, spożywamy posiłki oraz śpimy. Sen powinien być dla naszego organizmu regeneracją, dlatego ważne jest, aby powietrze w naszym domu było czyste. Jak poprawić jego jakość i sprawić, żeby życie w nim było zdrowsze?

Zła jakość powietrza w mieszkaniu — sygnały

Dobrym miernikiem jakości powietrza w mieszkaniu jest stan naszego zdrowia. Silnie na to wpływa sezon grzewczy, ponieważ wysoka temperatura w domu powoduje wysychanie śluzówki. Przez to łatwiej zapada się na infekcje układu oddechowego. Objawami pojawiającymi się w ciepłym środowisku są również suchość w gardle, podrażnienie spojówek oraz ból głowy.

Suchość powietrza jest także przyczyną rozwoju roztoczy i grzybów, ponieważ mogą przenosić lub wywoływać choroby niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Szczególnie wyczuleni na takie okoliczności są alergicy, u których szybko mogą pojawić się objawy, takie jak katar, kaszel, łzawienie oczu lub zmiany skórne.

Jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy, należy zbadać się pod kątem alergii na roztocza. Nawet jeżeli poziom przeciwciał IgE będzie niski, to warto zastanowić się, co w domu może powodować takie symptomy oraz czy jakość powietrza w mieszkaniu nie jest zbyt słaba.

Jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu?

To, że na dworze powietrze jest zanieczyszczone, nikogo już nie dziwi. Ludzie zaczęli nosić maseczki antysmogowe lub nawet unikać wychodzenia z domu w dniach, kiedy jego jakość jest gorsza. Jednak trzeba pamiętać, że do mieszkania również przedostaje się wiele smogu i pyłków, co sprawia, że i tak spora ilość brudu powstająca w środku, powiększa się przez to jeszcze bardziej. Właśnie dlatego powietrze w mieszkaniu często jest kilkakrotnie gorszej jakości niż na zewnątrz. Wypisane poniżej czynności podpowiedzą, jak poradzić sobie z tym problemem.

Pamiętaj, aby wietrzyć pomieszczenia

Prostym sposobem, by poprawić jakość powietrza w domu, jest wietrzenie pomieszczeń. Należy robić to co najmniej dwa razy dziennie, otwierając okna na oścież na 10 minut. Intensywne dotlenianie pokojów sprawia, że nie panuje w nich zaduch, co dobrze wpływa także na dobre samopoczucie.

Należy pamiętać, że pomieszczenia nieposiadające okien również powinny być zadbane pod kątem jakości powietrza. Otwieranie drzwi w łazience lub innych pokojach niemających odpowiedniego przewiewu, pozwala utrzymać mieszkanie w dobrym stanie. W takich miejscach łatwo utrzymuje się wilgoć, która w połączeniu z ciepłym powietrzem sprawia, że powstają tam grzyby i pleśń. Są trudne do usunięcia, a przebywanie w zagrzybionym mieszkaniu może wywołać u człowieka alergie lub nawet wytworzyć mykotoksyny będące czynnikami rakotwórczymi.

Używaj kwiatów jako naturalnych oczyszczaczy powietrza

Kwiaty w domu przynoszą same korzyści. Nie tylko poprawiają akustykę i ładnie wyglądają, ale także wchłaniają roztocza oraz nadmierne ciepło. Badania dowodzą, że nawet kilka małych roślin potrafi poprawić jakość powietrza w mieszkaniu. Niektóre z nich wpływają również pozytywnie na jakość snu, co daje dodatkową regenerację.

Regularnie wycieraj kurze

Bez regularnego sprzątania inne triki mające odświeżyć powietrze w domu nic nie dadzą. Szczególnie ważne są przedmioty elektroniczne, na których gromadzi się o wiele więcej zanieczyszczeń niż na stole lub komodzie. Pomóc może używanie do tego wilgotnych ścierek, aby skutecznie pozbyć się kurzu.