Jak dbać o stawy? Dieta, ćwiczenia…

Problemy ze stawami mają dziś coraz młodsi ludzie. Kiedyś uskarżali się na nie głównie seniorzy, dziś dolegliwości bólowe mają nawet 30-, 40-latkowie. Wśród przyczyn upatruje się brak ruchu, pracę biurową, ale i niewłaściwą dietę. Jak więc zadbać o stawy? Co można zrobić, by poprawić ich stan, zanim będzie za późno?

Aktywność fizyczna na stawy

Ruch zalecany jest nie tylko w przypadku problemów ze stawami. Warto zadbać o aktywność, ponieważ pomaga ona nie tylko zachować odpowiednią kondycję, zapobiega też różnym groźnym chorobom i pozytywnie wpływa na układ krążenia czy trawienia. Aktywność sprzyja profilaktyce, która pomoże zachować nam zdrowe stawy na dłużej. Jest też formą rehabilitacji u osób, które już zmagają się z dolegliwościami bólowymi. Ćwiczenia na stawy znajdziesz na kochamczytac.pl, nie są one zbytnio skomplikowane. Poradzą sobie z nimi zarówno osoby młodsze, jak i seniorzy. Wszelkie choroby, które powodują ból i ograniczenia ruchowe muszą być najpierw skonsultowane z lekarzem. Może on zadecydować o wizytach u fizjoterapeuty, który indywidualnie dopasuje zestaw ćwiczeń do możliwości pacjenta.

Nordic walking

Dieta na zdrowe stawy

Dieta sprzyjająca stawom powinna być zbilansowana. Warto sięgać po produkty, które są bogate w substancje budujące układ kostno-ruchowy. Zaleca się, by stosować dietę śródziemnomorską, taka będzie odpowiednia dla osób, które dbają o profilaktykę lub mają już problemy ze stawami. W codziennym menu powinno być dużo warzyw i owoców. Najlepiej jeśli będą one miały wysoką zawartość witaminy C, która przyczynia się do produkcji kolagenu. Ponadto trzeba zadbać o produkty bogate w wysokiej jakości tłuszcze. Warto włączyć do codziennej diety oliwę z oliwek, olej z siemienia lnianego lub orzechów włoskich. Istotne są nawet przyprawy. Szczególne właściwości przeciwzapalne wykazuje kurkuma, którą warto dodawać do wielu potraw. Należy też pamiętać o właściwym nawadnianiu organizmu. Chrząstka stawowa w większości składa się z wody. Warto więc wypijać ok. 2 litry wody dziennie, najlepiej małymi porcjami.

Mniejszy stres

Stres jest dziś obecny w życiu właściwie każdej osoby. Ma on nieprzyjemne skutki nie tylko dla naszego zdrowia psychicznego, ale i fizycznego. Stres przyczynia się do rozwoju wielu chorób, w tym także tych autoimmunologicznych. Może on nasilać np. reumatoidalne zapalenie stawów. Ważne jest więc zachowanie balansu. Jeśli w naszym życiu nie brakuje stresu, warto pomyśleć o tym, jak go zminimalizować. Można sięgnąć po techniki relaksacyjne, pomocna jest joga, medytacja, taniec, a nawet boks. Należy robić wszystko, by w zdrowy sposób poradzić sobie ze stresem.

Odpowiednie buty

Mało kto widzi zależność między bólem stawów a noszonymi butami. Okazuje się jednak, że źle dobrane obuwie może obciążać stawy. Tak jest w przypadku szpilek, które są uwielbiane przez kobiety. Wysokość obcasów nie powinna przekraczać 3 cm. Ponadto istotna jest również właściwa szerokość butów. Wybrany model ma zapewniać maksymalną amortyzację, dotyczy to zarówno butów sportowych, jak i tych na co dzień. Szczególną uwagę na rodzaj obuwia powinny zwrócić osoby otyłe, u których stawy są wyjątkowo narażone.