Wentylacja w domu oraz miejscu pracy jest niezwykle istotna, gdyż wpływa na jakość, oraz komfort życia. Jej głównym zadaniem jest regulacja zawartości pary wodnej w powietrzu oraz odprowadzenie na zewnątrz budynku szkodliwych gazów i cząstek z powietrza jak dym tytoniowy, opary pochodzące ze środków chemicznych itp. Nieprawidłowy system wentylacji to prawdziwe utrapienie dla mieszkańców domu czy pracowników biura. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, jak poprawić wentylację i zapewnić sobie przepływ zdrowego powietrza.
- Jak poprawić wentylację w domu?
- Jak poprawić wentylację w mieszkaniu?
- Jak usprawnić wentylację w biurze?
Jak poprawić wentylację w domu?
Jak wspomniano powyżej, system wentylacji odpowiada za prawidłową wymianę i właściwe odprowadzanie nadmiaru pary wodnej z wnętrza domu. Osadza się ona na zimnych powierzchniach takich jak okna czy narożniki pomieszczeń, co stanowi idealną pożywkę dla wszelkiego rodzaju roztoczy, żyjących w kurzu domowym oraz w pleśni. Z kolei zarodniki pleśni atakują artykuły spożywcze i niszczą ściany, na których się tworzą. Wówczas, aby poprawić jakość powietrza w domu i wyeliminować skutki jej nieprawidłowego działania konieczna jest wymiana całego systemu, który powinien być nie tylko profesjonalny, ale przede wszystkim odpowiednio dostosowany. Niewątpliwie systemy wentylacyjne Schiedel to różne rozwiązania na różne potrzeby, które sprawdzą się w każdym, nawet najtrudniejszym przypadku (sprawdź ofertę na: www.schiedel.com). Dostosowując odpowiedni typ wentylacji, nie można pomijać takich pomieszczeń jak te, w których znajdują się kominki lub piecyki wolnostojące, gdyż wykorzystują one mnóstwo tlenu z pomieszczenia podczas procesu spalania.
Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem wymiany powietrza w domach jednorodzinnych, jest wentylacja grawitacyjna. Jej działanie opiera się na tym, że napływające do środka domu chłodniejsze powietrze, wypycha ku górze to ciepłe unoszące się we wnętrzu domu. W ten sposób w kanałach wentylacyjnych tworzy się ciąg wysysający powietrze.
Prawidłową wymianę powietrza może wymusić również wentylacja mechaniczna. Opiera się ona na stałych cyklach oraz kontroli ilości napływającego powietrza z zewnątrz przy jednoczesnym usuwaniu ze środka pomieszczenia zwilgotniałego powietrza. Pracuje ona niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, dlatego sprawdza się zarówno zimą, jak i latem. Dodatkowo takie system wentylacji filtruje powietrze, usuwając z niego zanieczyszczenia oraz pozwalając na jego ogrzewanie.
System wentylacji w domu można usprawnić również poprzez montaż wentylatorów wyciągowych zamiast klasycznych kratek wentylacyjnych. To w znacznym stopniu usprawni efektywność cyrkulacji powietrza, zwłaszcza w łazience, gdzie poziom wilgotności jest znacznie wyższy niż w pozostałych pomieszczeniach, co powoduje szybki rozwój pleśni i grzybów na ścianach.
Jak poprawić wentylację w mieszkaniu?
Źle funkcjonujący system wentylacji to zmora dla mieszkańców bloków. Lokator nie ma wpływu na rodzaj instalacji wentylacyjnej, jaka działa w budynku i niestety, nie może również samodzielnie jej przebudować ani zmienić. Jedyne co może on zrobić, aby poprawić jakość powietrza w swoim domu, to zamontować w oknach lub ścianach nawiewniki powietrza, które poprawią dopływ powietrza. Może również wykonać samodzielnie szczeliny między skrzydłami drzwi a posadzką na wysokość ok. 1 cm w pokojach oraz nie więcej niż na 2,5 cm w łazience. W tym pomieszczeniu powinno się dodatkowo utrzymywać możliwie wysoką temperaturę, aby w ten sposób zapewnić różnicę temperatury między łazienką a otoczeniem budynku. W ten sposób można niejako „wymusić” prawidłową wymianę powietrza. Konieczne jest również regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych, aby ułatwić przepływ powietrza do kanału. Także na zakończeniach indywidualnych przewodów wentylacyjnych warto zamontować nasady kominowe.
Jak usprawnić wentylację w biurze?
Podobnie jak w przypadku wentylacji w mieszkaniu, nie możemy sami wymienić wentylacji, dlatego w tym wypadku bardzo ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Można otworzyć okno na oścież lub uchylić, aby powietrze wpadało do środka przez cały czas. Brak odpowiedniej dawki w powietrza zaburza koncentrację, powoduje złe samopoczucie i wpływa negatywnie na efekty wykonywanej pracy. Otwierając okna, nie zapominajmy o przykręceniu grzejników czy wyłączeniu klimatyzacji, aby nie zużywać przy tym energii.
Najważniejsze to mieć w oknach nawiewniki, a kratki wentylacyjne czyste. Niestety mało kto z nas to ma w mieszkaniach w blokach. Stąd problemy z wentylacją.
Dokładnie, regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych to jeden z najlepszych sposób na poprawę wentylacji, ludzie nie są świadomi, ile syfu im się zbiera tam…