Python jest językiem programowania, który przez wielu specjalistów jest uważany za przyszłościowy, co tłumaczy jego dużą popularność. Python Developer jest więc programistą posługującym się tym językiem. Opanowanie go przez osobę zajmującą się programowaniem trwa mniej więcej dwa tygodnie, natomiast komuś nowemu w branży może zając to nieco więcej, jednak przy odpowiednim zaangażowaniu powinny wystarczyć 2 miesiące. Wydaje się to więc dość prostym zadaniem, co zatem może stanowić trudność podczas rozmowy rekrutacyjnej?
- Python Developer – kto może pracować na tym stanowisku?
- Jak przygotować się do rekrutacji na stanowisko Python Developera?
- Jakie wymagania trzeba spełnić, aby dostać pracę jako Python Developer?
Python Developer – kto może pracować na tym stanowisku?
Branża IT cały czas jest otwarta na nowych pracowników, rekruterzy stale poszukują programistów, przez co nawet osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem, mają szansę na zatrudnienie. Bardzo pozytywną informacją dla osób zainteresowanych taką ścieżką kariery bez wątpienia jest to, że wiedza, która jest wystarczająca do tego, by zacząć pracę, wykorzystując język Python, jest ogólnodostępna i bardzo często darmowa. Zdobycie podstawowych umiejętności związanych z programowaniem nie wymaga dużych inwestycji, a oferty pracy na stanowisko Python Developera można znaleźć na www.gowork.pl/praca/python;st.
Jednym ze sposobów na wejście do świata programowania jest odbycie kursu np. Data Science lub Python Developer. Firmy poszukujące pracowników bardzo często zgłaszają się już do uczestników tego typu szkoleń z ofertami pracy.
Jak przygotować się do rekrutacji na stanowisko Python Developera?
Warto wiedzieć, że nie ma uniwersalnych wymagań, które byłyby kierowane przez pracodawców do osób aplikujących na stanowisko Python Developera. Każda firma ma nieco inne oczekiwania, co wynika między innymi z tego, iż korzystają one z różnych technologii. Zupełnie inne wymagania kierowane są również do osób chcących objąć stanowiska juniora, czy seniora. Ciekawostką jest również to, że wymagania, które są kierowane do osób aplikujących w jednej firmie na stanowisko juniora, w drugiej mogą okazać się wystarczające na stanowisko na poziomie regular.
Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej na stanowisko Python Developera, należy liczyć się z tym, że sprawdzana będzie nie tylko fachowa wiedza i umiejętności, ale potencjalny pracodawca będzie przyglądał się również podejściu kandydata, pod uwagę weźmie także jego plany na przyszłość i to, czy jego charakter pozwoli na dopasowanie się do firmy.
Ponadto podczas rozmowy rekrutacyjnej przyszły pracodawca może poprosić o wykonanie kilku zadań. Może być to zadanie dotyczące list (odwrócenie, posortowanie listy), zmiany kluczy z wartościami w słowniku, czy proste konwersje. Bardzo często osoby prowadzące rozmowy rekrutacyjne proszą o znalezienie błędów w istniejącym kodzie.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby dostać pracę jako Python Developer?
Czy w związku z tym, co napisaliśmy wyżej, można w ogóle określić konkretne wymagania wobec Python Developera? W kwestiach technicznych tak jednak należy przy tym zastrzec, że one również mogą się nieco różnić w zależności od pracodawcy. W przypadku ofert na poziomie juniora konieczna jest znajomość podstaw języka, oraz umiejętność rozróżnienia elementów specyficznych dla Pythona, takich jak generatory, czy dekoratory. Wymagana jest również często znajomość narzędzi, takich jak pip, czy venv.
Inne wymagania, z którymi spotykają się osoby aplikujące na stanowisko Python Developera, to znajomość programowania obiektywnego na dobrym poziomie, znajomość podstawowych typów danych oraz przynajmniej jednej bazy relacyjnej. Ponadto rekruterzy często sprawdzają umiejętność korzystania z technologii Docker oraz GITa. Jest jeszcze coś, co stanowi absolutną podstawę, gdy ktoś wiąże swoją karierę z programowaniem – język angielski. Bez tej umiejętności można dość szybko trafić w programowaniu na przeszkodę nie do pokonania. Warto uczyć się nie tylko samego języka, ale również oglądać filmiki dotyczące programowania po angielsku i robić wszystko, aby być w stanie nie tylko prowadzić swobodną konwersację, ale również móc zapoznać się z dokumentacją.
Jestem ciekaw, czy takie firmy oferują staż osobom, które nie mają w tym doświadczenia, a chciałyby pracować w tej branży.
To wszytko wygląda tak pięknie, ale w praktyce na pewno trzeba mieć sporą wiedzę i umiejętności.
Uważam, że podstaw programowania np. w pythonie powinno się uczuć w szkole, to dawałoby młodym ludziom świetny start. Inna sprawa, że w szkołach nie chcą pracować ludzie, którzy się znają na programowaniu…