Czym są roboty AGV? Co je wyróżnia? Gdzie się przydają? I w co powinny zostać wyposażone? Tego i wiele więcej dowiesz się po lekturze niniejszego poradnika.
- Czym są roboty AGV?
- W co powinny być wyposażone roboty AGV?
- Dlaczego warto postawić na roboty AVR do magazynu?
Czym są roboty AGV?
AGV to skrót od Automated Guided Vehicles. Pod tym mianem określa się roboty, które wykorzystywane są w halach magazynowych i w centrach logistycznych. Do robotów AGV zalicza się więc wózki mobilne, wózki automatyczne, roboty, samojezdne wózki transportowe, platformy jezdne, wózki magazynowe. W zależności od przedsiębiorstwa będą stosowane inne określenia. Nowoczesne AGV, czyli mobilne roboty (aiut.com), są bezzałogowe. Ich zadaniem jest poruszanie się po wyznaczonej ścieżce i transportowanie ładunku.
W co powinny być wyposażone roboty AGV?
Jak bezzałogowe roboty mobile AGV poruszają się po hali magazynowej po określonej ścieżce? To już zależy od konkretnego modelu. Robot AGV może w celu nawigacji wykorzystywać laser, taśmę metalową lub magnetyczną oraz nawigację naturalną. Ta ostatnia polega na wyznaczaniu swojej trasy poprzez mapowanie okolicy, co możliwe jest dzięki bezprzewodowemu oprzyrządowaniu robota. AGV z nawigacją laserową wyznacza trasę przemieszczania się dzięki laserowi i reflektorom umieszczonym odpowiednio na robocie i na jego trasie. W nawigacji z wykorzystaniem taśm AGV ma czujniki magnetyczne, a podąża za taśmą przyklejoną do podłogi.
A jak AGV jest w stanie rozpoznać, gdzie jest punkt docelowy? Możliwe jest to dzięki technice RFID. To nowoczesny system, który wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych. Gdy robot wyczuje, że jest na miejscu, zjeżdża na bocznicę. Tak więc robot AGV powinien być wyposażony w czytnik RFID.
Bardzo często dodatkowo roboty AGV są programowane zdalnie, a nawet wyposażone są w wyłączniki bezpieczeństwa czy w laserowe skanery oraz w kamery, które pomagają zapobiec kolizji.
Dobrze, by robot AGV był połączony z systemem WMS (Warehouse Management System), czyli z tzw. magazynowym systemem informatycznym.
Świetną opcją jest zakup robotów AGV, które mają system automatycznego ładowania. To pozwala wyeliminować proces wymiany akumulatorów. Dzięki temu robot AGV po zatrzymaniu w odpowiednim miejscu podłącza się pod układ zasilania i ładuje akumulatory.
Okazuje się, że da się nabyć do magazynu również roboty, które posiadają moduł z systemem kamer, który rejestruje parametry pracy pojazdu oraz moduł weryfikujący drgania, przeciążenia i uderzenia zewnętrzne, co daje pełen wgląd w historię pracy robota i możliwość odtworzenia zdarzeń.
Dlaczego warto postawić na roboty AGV do magazynu?
Warto wiedzieć, że roboty AGV doskonale sprawdzają się w przypadku niestandardowych ładunków, a więc takich, które nie mogą być przemieszczane z wykorzystaniem standardowych maszyn.
Ponadto, dzięki temu, że systemy AGV są elastyczne, da się je dopasować do zmiennych potrzeb i wymagań procesowych. Jest możliwość centralnego sterowania robotami z poziomu oprogramowania, ale i wzywania ich do operatora, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Można powiedzieć, że roboty AGV to najlepszy i najbardziej ekonomiczny wybór, gdy chce się zoptymalizować wydajność magazynu. Co więcej, dzięki nim można poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy. Roboty da się też wykorzystywać w warunkach, w których nie mogą pracować ludzie.
Przyznam szczerze, widziałam takie roboty tylko w UK. Dziwię się, że polski Amazon nie zaopatrzył się jeszcze w takie coś (a przynajmniej za czasów mojej kariery w tym magazynie żadne elektryczne roboty nie popylały między alejkami). Ja tam bym zainwestowała, gdybym miała swój magazyn, wiadomo, jest to dużo tańsze, niż utrzymywanie pracownika.