Co grozi za brak opon zimowych czy letnich? Konsekwencje niewymieniania opon

Wymiana opon w wielu krajach odbywa się dwa razy w roku – przed sezonem zimowym i letnim. W większości przypadków tak samo jest w Polsce, z tą drobną różnicą, że u nas nie jest to obowiązkowe. Zwolenników, jak i przeciwników wymiany opon nie brakuje, obie strony mają sporo argumentów. Jakie można ponieść konsekwencje niewymieniania opon? Czy mimo braku obowiązku, policja może dać za to mandat?

Wymiana opon w Polsce a przepisy

W Polsce zmiana opon nie jest regulowana żadnymi przepisami, jak ma to miejsce w wielu innych krajach. Oznacza to, że jadąc zimą na letnich oponach, policja nie może nam dać mandatu, chyba że nie będą one spełniały innych wymogów, głównie tych dotyczących bieżnika. Jeśli jego wysokość będzie mniejsza niż 1,6 mm, wówczas funkcjonariusz może kierowcę ukarać, ponieważ jazda na zużytych oponach jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa pasażerów i innych uczestników ruchu. Mimo braku obowiązku zaleca się jednak, by opony zmieniać przed sezonem zimowym i letnim. Dlaczego warto to robić?

Dlaczego warto wymieniać opony?

Wymiana opon to przede wszystkim bezpieczeństwo (www.Top-Autoserwis.pl), jest to jeden z najważniejszych argumentów podawanych przez wulkanizatorów. Chociaż dopuszczalna jest jazda przez cały rok na tym samym komplecie opon, kierowca ryzykuje życiem i zdrowiem swoim, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Szczególne znaczenie ma to zimą. Kiedy droga jest pokryta lodem, pada śnieg, trudniej jest zachować bezpieczeństwo. Lepszą przyczepność mają w tym przypadku opony zimowe, letnie nie mogą się do nich równać. Kierowcy trudniej będzie wyhamować na śliskiej nawierzchni, może tym samym wjechać w tył innego samochodu.

Tak samo nie jest zalecane jeżdżenie na zimowych oponach w sezonie letnim. Szybciej się one zużywają, jeżdżą po rozgrzanym asfalcie, źle wpływają na dynamikę jazdy, utrudniają hamowanie na suchej nawierzchni.

Wymiana opon

Kiedy wymiana opon jest konieczna?

Ze względów bezpieczeństwa warto zmieniać opony dwa razy do roku – na letnie i na zimowe. Są jeszcze takie sytuacje, kiedy trzeba zrobić to wcześniej. Po czym poznać, że czas najwyższy na zakup nowego kompletu opon? Jest kilka takich czynników, które mogą to sugerować. Przede wszystkim jest to zmniejszająca się wysokość bieżnika. Powinna mieć ona co najmniej 1,6 mm. W przeciwnym razie policja może nałożyć mandat za jazdę na takich oponach. Zaleca się, by dokonać zmiany dużo wcześniej, nawet kiedy ta wysokość spadnie poniżej 3 mm.

Do wymiany skłania również wiek opon. Nowe należy kupić, kiedy obecne mają już ponad 10 lat. Warto więc sprawdzić rok ich produkcji. Nie bez znaczenia są także pojawiające się na powierzchni zniekształcenia. To również może sugerować potrzebę wymiany. Podobnie jak wszelkie wybrzuszenia czy uszkodzenia, w tym przebicia. Jeśli mamy problem z samodzielną oceną stanu opon, warto w tym celu udać się do specjalistów. Wulkanizatorzy sprawdzą, czy dany komplet można jeszcze naprawić, czy jazda na takich oponach jest bezpieczna, czy może lepiej zainwestować już w nowy zestaw.