Jak ozdobić okna? Firany, zasłony, lambrekiny…

Okna stanowią tak samo ważny element domu, jak inne meble i akcesoria. Dzięki stosownym ozdobom sprawiają, że wnętrze jest przytulniejsze, cieplejsze i zachęca do spędzania w nim czasu. Niewielka zmiana w wystroju okien może całkowicie nadać mu zupełnie innego charakteru i wyrazu. O tym, czym można zdobić okna, dowiecie się z poniższego artykułu.

Jak zdobić okna – firany

Firany stanowią tradycyjną formę dekoracji okien. Pasują do każdego rodzaju wnętrza i idealnie wpasowują się do określonego stylu. Firany świetnie prezentują się zarówno w stylu klasycznym, rustykalnym, skandynawskim, jak i nowoczesnym. W wyborze tkanin lepiej stawiać na naturalne i delikatne materiały jak len, bawełna czy jedwab. Muszą być to takie materiały, które nie będą za bardzo się marszczyć, tylko wisieć w luźnej formie. Wśród worów najlepiej prezentują się kształty geometryczne, pasy czy kwiatowe wzory. Można również zawiesić prostą, gładką firanę, lekko przydługa, która będzie swobodnie opadać na podłogę. Taki efekt sprawdzi się szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. Najpopularniejszym kolorem jest szary, który świetnie eksponuje pozostałe odcienie.

Jak zdobić okna – zasłony

W zależności od tego, czy zasłony mają pełnić funkcję ozdoby, czy chronić przed światłem, można wybrać zasłony dekoracyjne, zaciemniające lub panelowe. Dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, mają pełnić jedynie rolę estetyczną. Mogą być wykonane z delikatnych, transparentnych i półprzeźroczystych materiałów. Jest to idealny wybór dla pomieszczeń, znajdujących się od północy gdzie będzie wpadać najwięcej światła. Bardzo popularne i lubiane są zasłony sznurkowe tzw. makarony, ze względu na swoją delikatność. Zasłony zaciemniające tworzone są z grubszych tkanin, dzięki czemu nadają się do sypialni lub pokoju dziecięcego. Natomiast zasłony panelowe będą idealnym dodatkiem do nowoczesnych wnętrz.

Jak zdobić okna – lambrekiny

Są to klasyczne modele zasłon, które spełniają funkcje dekoracyjne. Zdobi jedynie górną część framugi okna. Jest to prostokątny, wąski i długi kawałek materiału wycięty w kształt fal, a dół może być finezyjnie ozdobiony. Lamberkin zazwyczaj zestawiany jest z zasłonami z tego samego materiału i dobrze dopasowaną firanka w tle. Razem dają naprawdę świetny efekt. Pasują w zasadzie do każdego rodzaju pomieszczenia, nadając mu nowoczesnego i lekkiego wyrazu. Dostępne są w wielu kolorach, wzorach, wykonane z różnych tkanin i o różnorodnych zakończeniach. Dzięki temu bez problemu można je dopasować do każdego pomieszczenia. Mogą być zaczepiane na żabkach, haczykach czy nasuwane na rurkę.

Nietypowe zasłony w oknach

Jak zdobić okna – rolety rzymskie

Rolety mogą pełnić podwójną funkcję. Mogą służyć do ochrony przed światłem lub stanowić element dekoracyjny. Dużą popularnością i uznaniem, cieszą się rolety rzymskie, które są bardzo ciekawym rozwiązaniem i stanowią świetny element dekoracyjny. Zaciągane do góry układają się w harmonijkę. Wykonywane są z jasnych, półprzeźroczystych materiałów przepuszczających światło. Świetnie sprawdzają siew salonie i kuchni. Jeśli komuś zależy na takiej rolecie również w salonie czy sypialni, wystarczy wybrać roletę wykonaną z ciemniejszego materiału lub z grubszej tkaniny.