Wyjazdy integracyjne dla firm – jak je zorganizować

Wyjazdy integracyjne dla firm niosą za sobą wiele korzyści, dlatego coraz więcej pracodawców decyduje się na ich organizację. Tylko jak się za to zabrać? Mamy kilka praktycznych wskazówek.

Charakter wyjazdu integracyjnego

Najpierw należy określić, jaki ma być charakter wyjazdu integracyjnego i kto ma brać w nim udział. Choć ta druga kwestia wydaje się być oczywista, to nie zawsze tak jest. Mowa jest tu o przypadkach, gdy wyjazd organizowany jest w dużych korporacjach. Nie zawsze jest wtedy możliwość lub sens, by planować zabawę dla wszystkich pracowników.

Charakter takich spotkań może być różny. Nie zawsze celem faktycznie musi być integracja pracowników, a po prostu wspólne wyjście lub połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli wyjazdu ze szkoleniami.

Po co to wszystko określać? Po to, aby móc przejść do następnego kroku, czyli wybrania miejsca na wyjazd integracyjny.

Gdzie zorganizować wyjazd integracyjny?

Wyjazd integracyjny może odbywać się w Polsce lub za granicą, nad morzem, w górach, w dużym mieście lub na wsi. I tutaj mamy od razu radę. Jeśli ma on być kilkudniowy, z jednej strony zapewnić pracownikom rozrywkę, a z drugiej możliwość nawiązania relacji, lepiej jest wybrać miejsce spokojne, znajdujące się w odosobnieniu, gwarantujące relaks i wypoczynek.

Choć wycieczka do Pragi czy Wiednia brzmi ekscytująco, zwykle wygląda to w ten sposób, że uczestnicy, pod czujnym okiem przewodnika, zwiedzają miasto. A to raczej nie sprzyja integracji, często jest też męczące.

Chętnie organizowane są wyjazdy w górach, nad morzem lub nad jeziorem, w ośrodkach, które są do tego przygotowane i np. znajdują się w środku lasu. Od razu trzeba sprawdzić, czy zapewniają nocleg dla odpowiedniej liczby osób w ramach jednego budynku oraz, czy znajduje się w nich restauracja. Gdy te punkty masz odhaczone, wystarczy już tylko pomyśleć o kroku trzecim.

Atrakcje na wyjazd integracyjny

Aby taki wyjazd miał sens, należy wcześniej przygotować różne atrakcje. Zabawy powinny być zespołowe, „wymuszać” interakcję i komunikację między pracownikami. To może być paintball, marsz na orientację lub inne rodzaje gier nastawionych przede wszystkim na rywalizację.

Zimą można pomyśleć o wyjeździe na narty, snowboard, z instruktorem. Wtedy jednak trzeba to tak zaplanować, aby wyjazd miał charakter zespołowy, a nie zakończył się na tym, że każdy przed cały dzień spędza czas oddzielnie.

Po takich atrakcjach czas na odpoczynek. Może to być wspólne ognisko lub pobyt w ośrodku SPA & Wellness. Nie może też zabraknąć wspólnej imprezy, z tańcami. Drugi dzień takiego wyjazdu powinien być natomiast spokojniejszy, nastawiony na relaks.

Czy zlecać organizację imprez integracyjnych zewnętrznym firmom?

Na pozór wszystko wydaje się być proste. Wystarczy znaleźć i zarezerwować nocleg, przygotować kilka atrakcji. W praktyce jednak, gdy mowa jest o dużej grupie osób, szybko pojawia się wiele problemów logistycznych. A wymyślenie zabaw, które wszystkim (lub prawie wszystkim) przypadną do gustu, wcale nie jest takie łatwe.

Organizacja takiego wyjazdu integracyjnego wymaga dużego nakładu czasu i zaangażowania. Dlatego większość przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług firm eventowych, które się w tym specjalizują. Zwykle mają one przygotowaną ofertę uwzględniającą wiele różnych wariantów, które można dostosować do budżetu firmy. Czy to się opłaca? Zdecydowanie. I pracodawcy, którzy już raz skorzystali z takiej możliwości, nie wyobrażają sobie samodzielnej organizacji wyjazdu integracyjnego.