Cytaty prezydentów USA, które przeszły do historii

Niemal każdy z nas słyszał kiedyś jakiś cytat prezydenta, zwłaszcza prezydenta USA, który mówił nie tylko o sprawach ważnych dla kraju, ale także dla całej ludzkości. Prezydenci USA zasłynęli na świecie jako reformatorzy, marzyciele, obrońcy demokracji czy też kapitalizmu. Cytaty pomogły w tym procesie niejednemu z nich.

Słynne cytaty prezydentów USA

Prezydenci USA popełniali cytaty polityczne, cytaty społeczne, a także, jeśli można to tak ująć „life-stylowe” (przykładem tego ostatniego może być Roland Reagan, o czym w ostatnim akapicie). USA to młody kraj z burzliwą historią – tworzenie państwa od nowa byłoby niemożliwe bez słynnych przywódców. To właśnie na nich powołuje się dziś często reszta świata.

Słynne cytaty Abraham Lincolna

Lincoln był szesnastym prezydentem USA, jednym z czterech, który został zamordowany podczas pełnienia urzędu. Do historii USA przeszedł jako „obrońca niewolników” – to on w czasie wojny secesyjnej reprezentował północ i opowiadał się za zdelegalizowaniem niewolnictwa. Jego cytaty oddają klimat wolności, jaki zaczynał gościć w owych czasach, w początkach tworzenia się Stanów Zjednoczonych, które znają współcześni Amerykanie. Najsłynniejsze z jego cytatów to:

  • „Świat nigdy nie znalazł dobrej definicji dla słowa wolność“
  • „Jeżeli występuje konflikt pomiędzy prawami człowieka i prawami własności, prawa człowieka muszą zwyciężyć“
  • „Nikt nie ma dostatecznie dobrej pamięci, aby kłamać zawsze z powodzeniem“.

Słynny cytat Kennedy’ego

Wśród bardziej popkulturowych prezydentów, na wysokie miejsce w rankingu popularności zasługuje z pewnością, zamordowany (podobnie jak Reagan) podczas prezydentury J. F. Kennedy. To podczas jego urzędowania na Kubie miała miejsce słynna Inwazja w Zatoce Świń, prywatnie natomiast plotkowano o jego romansie z Marylin Monroe. Jego słynny cytat przeszedł do historii. Brzmiał on:

  • „Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla swojego kraju”.

Słynne cytaty Ronalda Reagana

Reagan zasłynął w USA jako zatwardziały antykomunista, który nawet, jak sam stwierdził, posunął się do delegalizacji największego komunistycznego państwa, jakim był Związek Radziecki. Cytat wyciekł przez przypadek podczas próby mikrofonu (a może był to celowy zabieg, mający przysporzyć Reaganowi popularności?) i brzmiał:

  • „Rodacy, miło mi oznajmić, iż podpisałem ustawę na zawsze delegalizującą istnienie Związku Sowieckiego. Za pięć minut rozpoczynamy bombardowanie”.

O głębokiej niechęci do ustroju komunistycznego świadczy też cytat:

  • „Komunista to ktoś, kto czyta Marksa i Lenina. Antykomunista to ktoś, kto rozumie Marksa i Lenina”
  • Warto tutaj przypomnieć także wspomniany w pierwszym akapicie cytat „życiowy”, Ronald Reagan bowiem twierdził, że:
  • „Można powiedzieć wiele o charakterze człowieka, obserwując sposób, w jaki zjada dropsy owocowe”.