Chcesz celnie strzelać z łuku czy perfekcyjnie rzucać do kosza? „Wystarczy”… ćwiczyć celność. Tylko jak się do tego zabrać? Mamy dla ciebie kilka wskazówek, które możesz wprowadzić w życie od dziś.
Jak ćwiczyć celność?
W zależności od tego, czy grasz w paintball, strzelasz z łuku czy broni palnej, nieco inny będzie sposób na poprawienie celności. Są jednak uniwersalne zasady, o których warto wiedzieć. Na początku chcielibyśmy wytłumaczyć, czym jest pamięć mięśniowa.
Jest to ruch wykonywany bez zastanowienia, przez przyzwyczajone do niego mięśnie. To wynik wielu miesięcy, a nawet lat treningów, jest wypracowanym nawykiem. Mięśnie zapamiętują specyficzny zakres ruchów, sposób ich wykonywania, dzięki czemu, po pewnym czasie, odbywa się to bez twojej woli, świadomości.
Aby to zrozumieć, przytoczymy prosty przykład bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Mięśnie przyzwyczajają się do położenia klawiszy, dzięki czemu możliwe jest pisanie bez patrzenia na nie. Przy czym ważne jest tutaj, że zmiana klawiatury często wywołuje pewne zamieszanie, mięśnie muszą przyzwyczaić się do innego układu. Co z tego wynika dla ciebie? Ucząc się celności, w miarę możliwości wykorzystuj ten sam sprzęt, narzędzia. Gdy już wyćwiczysz pewne ruchy, mięśniom łatwiej będzie się zaadaptować do nowej sytuacji, niż wtedy, gdy za każdym razem używasz innych sprzętów.
Lepszą celność mają osoby z dobrym wzrokiem, to dość oczywista porada. Dlatego, jeśli posiadasz wady wzroku, szybko zaprzyjaźnij się z soczewkami, ponieważ w większości przypadków okulary będą ci utrudniać naukę.
To, co również przydaję się podczas ćwiczenia celności, to… wyobraźnia. Musisz być kreatywny, umieć przewidzieć następstwa danego ruchu. A najlepiej połączyć to z doskonałą znajomością nauk ścisłych, aby móc m.in. obliczyć trajektorię lotu.
Niemniej ważne jest opanowanie, cierpliwość, umiejętność „odcięcia” się od rzeczywistości i skupieniu na celu. Jeśli umiesz kontrolować swoje emocje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne, jesteś w połowie drogi do sukcesu.
Jak celnie strzelać z łuku?
Podstawy masz już za sobą, czas przejść do konkretów, czyli jak celnie strzelać z łuku. Tutaj najważniejsza jest prawidłowa postawa ciała, a także właściwe ułożenie palców, naciąganie cięciwy. Od razu warto trenować z profesjonalistami, którzy skorygują wszelkie błędy (pamiętaj, że mięśnie zapamiętują każdy ruch, nawet ten błędny, przez co wiele osób przez lata powiela złe przyzwyczajenia).
Jeśli chcesz celnie strzelać z łuku, musisz w pierwszej kolejności sprawdzić, które oko jest dominujące. Nie przejmuje się, jeśli na początku nie będziesz umiał skupić wzroku na celu, oko będzie „uciekać”, z czasem uda ci się nad nim zapanować. Nieustannie trenuj też cierpliwość oraz koncentrację, naucz się nie zwracać uwagę na bodźce z zewnątrz.
Wiele osób początkujących korzysta również z celownika podczas strzelania z łuku. Dzięki temu łatwiej i szybciej nauczysz się celności i zaczniesz odnosić pierwsze sukcesy.
Jak celnie rzucać do kosza?
Jak już wspominaliśmy, w zależności od rodzaju aktywności, nauka celności będzie odbywać się w inny sposób i tak jest w tym przypadku. Tutaj też ważna jest odpowiednia pozycja ciała, aczkolwiek należy pamiętać, że koszykówka jest sportem bardzo dynamicznym. Musisz więc panować nad swoją koordynacją.
Trening celności zwykle zaczyna się od rzutów, będąc blisko kosza. Znacznie trudniejsze są rzuty po podaniu oraz po kozłowaniu, będąc cały czas w ruchu, niełatwo jest o celność. Tutaj nasza rada jest prosta: musisz ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Gdy zapanujesz nad postawą ciała, koordynacją, poznasz tajniki gry, będziesz mógł skupić się na tym, aby twoje rzuty były celne.
Wydaje mi się, że niestety dużo zależy też od predyspozycji. Ja przez całe życie mam kłopoty z celnością i wydaje mi się, że za nic już tego nie wyćwiczę.