Zawód stewardessy wydaje się bardzo ciekawy, jako że sporą część swojej pracy spędza na podróżach. Nie każdy jednak wie, na czym konkretnie polegają jej obowiązki oraz to, ile można zarobić na lotach. Jeżeli rozważasz pracę stewardessy, poznaj ten zawód bliżej, żeby wiedzieć, z czym się to wiąże i jakie są perspektywy.
- Jak zostać stewardessą?
- Jakie są obowiązki stewardessy?
- Jak wygląda dzień z życia stewardessy?
- Ile zarabia stewardessa?
- Co składa się na zarobki stewardessy?
Jak zostać stewardessą?
Żeby w ogóle zostać stewardessą, trzeba przejść przez dość wymagającą rekrutację. Niestety, ale warunki stawiane przez przewoźników są dosyć duże, dlatego wcale nie tak łatwo rozpocząć pracę w tym zawodzie. Przede wszystkim ta oferta pracy kierowana jest do kobiet w przedziale wiekowym od 18 do 30 lat, które mają wzrost między 160 a 175 cm.
Dodatkowo wymagane jest dobre zdrowie i kondycja fizyczna, w tym brak jakichkolwiek chorób przewlekłych. Oprócz tego, od kandydatki wymaga się także umiejętności pływania oraz znajomość języków obcych, szczególnie angielskiego na poziomie komunikatywnym. Istotne jest także to, by posiadać ważny paszport, jako że stewardessy często wykonują loty międzynarodowe.
Zwraca się też uwagę na urodę i choć stewardessa nie musi być wyjątkowo piękną kobietą, to ważna jest przyjemna aparycja, dobra prezentacja oraz rzecz jasna schludny wygląd. Minęły już czasy, gdy stewardessy wyglądały jak modelki, nadal jest to jednak istotny aspekt, jako że ma się bezpośredni kontakt z klientem (pasażerem).
Jakie są obowiązki stewardessy?
Warto też wiedzieć, czym tak właściwie zajmują się stewardessy, a jak się okazuje, zakres ich obowiązków nie ogranicza się tylko do podawania posiłków pasażerom i uśmiechania się do nich. Zajmują się one szeroko pojętym dbaniem o komfort klienta, pomagają przy przygotowywaniu samolotu do lotu, działają jako punkt informacji dla pasażerów, a także udzielają im pomocy w nagłych przypadkach. Oprócz tego oczywiście witają i żegnają pasażerów oraz pomagają im przy zajmowaniu miejsc w samolocie.
Jak wygląda dzień z życia stewardessy?
Praca stewardessy zalicza się do zawodów o niestandardowym czasie pracy. Nie zaczyna się o 8 i nie kończy o 16, jak u większości z nas. Nie rozpoczyna się także od momentu wejścia na pokład samolotu, a znacznie wcześniej. Najpierw jest zebranie załogi, które odbywa się nawet do dwóch godzin przed odlotem, gdzie omawiane są wszystkie najważniejsze kwestie związane z najbliższym lotem. Już w samolocie wszystko jest przygotowywane zgodnie z przydziałem zadań, dopiero potem dochodzi do przyjęcia pasażerów i ich obsługi w trakcie lotu. Po zakończeniu lotu załoga albo opuszcza samolot i się rozdziela, albo przygotowuje się do kolejnego kursu.
Choć stewardessy podlegają 40-godzinnemu tygodniowi pracy, wcale nie pracują one po 8 h dziennie. Bywa, że ich dniówka trwa 12 – 16 h, po czym następuje dłuższa przerwa. Wszystko jest uzależnione jednak od konkretnej linii.
Ile zarabia stewardessa?
Jak w takim razie kształtują się zarobki stewardessy? Tutaj wiele będzie zależało od konkretnej linii lotniczej oraz danego kraju. W Polsce stewardessy mogą liczyć na zarobki w granicach 5 – 10 tys. zł na rękę. Rozstrzał wynagrodzenia jest dosyć spory, jako że wiele będzie zależało od kwoty bazowej, doświadczenia stewardessy oraz innych dodatkowych składowych. W liniach zagranicznych zarobki mogą być jeszcze większe, ale wiele też zależy od prestiżu danej firmy.
Co składa się na zarobki stewardessy?
Po pierwsze jest to kwota bazowa, którą każda stewardessa ma wpisaną w umowę o pracę. Zazwyczaj jednak w tym zawodzie można zarobić więcej, a do jej uposażenia wlicza się także prowizję od sprzedaży różnych produktów oferowanych pasażerom na pokładzie, dodatków na utrzymanie munduru, czy diet za pobyt, chociażby w hotelu (gdy stewardessa w ramach pracy nocuje w innym kraju).
Czy warto zostać stewardessą? Jeżeli spełniasz wymagania przewoźnika, do tego lubisz latać i nie jest dla ciebie problemem bezpośredni kontakt z ludźmi, ta praca może być właśnie tym, na co czekasz. O atrakcyjnych zarobkach już nawet nie trzeba wspominać.