Zastanawiasz się jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, aby dobrze wypaść? To dobry znak, bo oznacza, że podchodzisz do tej kwestii poważnie a odpowiednim przygotowaniem, możesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do rozmowy o pracę, by zainteresować swoją osobą przyszłego pracodawcę.
- Zrób rozeznanie
- Przedstaw swoje najmocniejsze strony
- Zastanów się ile chcesz zarabiać
- Poćwicz przed lustrem
- Przygotuj pytania dla rekrutera
Zrób rozeznanie
To, o czym wiele osób zapomina, to odpowiednie rozeznanie o przyszłym pracodawcy. O tym, czym zajmuje się jego firma, jakie ma na swoim koncie osiągnięcia, ile lat istnieje na rynku, jakie stawia przed sobą cele. Dlatego w pierwszej kolejności dowiedz się jak najwięcej o firmie, która zaprosiła cię na rozmowę kwalifikacyjną. Nie wygląda to najlepiej, kiedy osoba rekrutowana nic nie wie o przedsiębiorstwie, do którego wysłała swoje CV. Zbierz jak najwięcej informacji, a później śmiało zaprezentuj ją na rozmowie. Efekt będzie bardzo pozytywny.
Przedstaw swoje najmocniejsze strony
Musisz pokazać, że jesteś tą osobą, której szukają. Zaprezentuj swoje najmocniejsze strony, pochwal się dotychczasowymi sukcesami zawodowymi i doświadczeniem. Zastanów się, jakie są twoje zalety, ale wspomnij też o wadach. Skromność i świadomość własnych błędów i słabszych stron jest bardzo mile widziane. Pomyśl, z jakim problemem musiałeś się ostatnio zmierzyć i jak go rozwiązałeś. Na pewno padnie pytanie, o to, gdzie widzisz siebie za pięć lat. Zastanów się nad odpowiedzią, bo dla przyszłego pracodawcy, takie informacje w jakimś stopniu mają znaczenie.
Zastanów się ile chcesz zarabiać
Kiedy zostaniesz zapytany o swoje oczekiwania względem wynagrodzenia, nie ma czasu na zwłokę. Nie odpowiadaj pytaniem na pytanie np. „a ile jesteście w stanie zapłacić?”. Zastanawiając się nad wysokością pensji, możesz sobie pomóc, korzystając z porównywarek wynagrodzeń i sprawdzić, ile średnio zarabia się na danym stanowisku w konkretnej branży. Możesz również negocjować, co może być dla ciebie korzystne, ponieważ pokażesz, że jesteś osobą zdecydowaną, zdeterminowaną i wiesz, czego chcesz.
Poćwicz przed lustrem
Spróbuj ćwiczeń na głos i odegraj swoistą scenkę. Pomoże ci to w opanowaniu własnego głosu, aby pod wpływem stresu nie drżał i był miarowy. Poćwicz opowiadanie o swojej karierze zawodowej oraz o sobie. Do odegrania tej scenki możesz poprosić kogoś bliskiego, aby wcielił się w rolę rekrutera. Wbrew pozorom, takie ćwiczenie działa, nabierasz pewności siebie oraz twoja postawa pokazuje, że jesteś człowiekiem mocno stąpającym po ziemi.
Przygotuj pytania dla rekrutera
Na koniec rozmowy, osoba ją przeprowadzająca zawsze pyta o ewentualne nieścisłości, niejasności. Zastanów się, o co chciałbyś zapytać, ponieważ udzielone na nie odpowiedzi pozwolą ci zweryfikować zebraną dotychczas wiedzę na temat tej firmy i pozwolą ustalić, czy jest to praca, której chciałbyś się podjąć.