Sprawdzone, domowe sposoby na mszyce

Mszyce to małe zielone robaczki, które są popularnym rodzajem szkodników przyczyniających się do obumierania roślin w ogrodzie i na balkonie. Zastanawiasz się, jak pozbyć się tych małych intruzów? Poznaj kilka sprawdzonych domowych sposobów na mszyce.

Soda oczyszczona — domowy sposób na mszyce

Twoje kwiatki na balkonie lub w ogrodzie zostały zaatakowane przez małe zielone robaczki? Obawiasz się, że rośliny mogą zmarnieć? Jednym z domowych sposobów na mszyce jest zastosowanie roztworu z sody oczyszczonej. Ten produkt znajduje się w niemal każdej kuchni. Przygotuj 1 litr wody i wsyp do niej pół łyżeczki sody. Możesz dodać także ¼ łyżeczki oleju rzepakowego. Następnie dokładnie wymieszaj składniki i spryskaj preparatem rośliny, na których rozpanoszyły się mszyce. Powtarzaj tę czynność co 3-4 dni do momentu, gdy zielone robaczki znikną.

Przygotuj domowy oprysk z octu na mszyce

Kolejnym naturalnym opryskiem na mszyce, który możesz przygotować w domu, jest wykorzystanie roztworu z octu. Ocet to chyba najbardziej popularny sposób na pozbycie się niechcianych gości z roślin. Zmieszaj ocet z wodą w proporcjach 1:10 — czyli jeśli przygotowujesz oprysk z octu na mszyce z 1 litra wody, dodaj 100 mililitrów octu. Pamiętaj, aby wlewać ocet do wody, a nie odwrotnie. Dobrym pomysłem jest również dodanie do preparatu kilku kropel płynu do mycia naczyń. W ten sposób przedłużysz działanie roztworu. Spryskaj rośliny ogrodowe lub doniczkowe od góry i od dołu, ponieważ te małe robaczki lubią się chować zwłaszcza pod liśćmi. Ocet to jeden z najskuteczniejszych preparatów na mszyce.

Zastosuj roztwór z szarego mydła na owady

Sprawdzonym domowym sposobem na mszyce jest zastosowanie roztworu z szarego mydła. Zetrzyj około 20 gramów mydła i rozpuść w 1 litrze wody. Dopilnuj, by mydło połączyło się z wodą, a na dnie butelki nie było osadu. Teraz poczekaj, aż preparat ostygnie i spryskaj nim obficie rośliny. Pamiętaj jednak, że mydło nie służy pszczołom, dlatego nie stosuj domowego oprysku z mydła podczas pylenia.

Płyn do mycia naczyń jako domowy oprysk na mszyce

Możesz także wykorzystać płyn do mycia naczyń do przygotowania domowej roboty preparatu na mszyce. Do 1 litra wody dodaj łyżeczkę płynu i spryskaj zaatakowane rośliny. To rozwiązanie pozwoli Ci szybko pozbyć się szkodników.

Odstraszający szkodniki wyciąg z pokrzyw

Ekologicznym domowym sposobem na mszyce jest gnojówka z pokrzyw. Ten naturalny oprysk najlepiej przygotować nieco wcześniej, aby liście pokrzywy mogły sfermentować. Należy jednak pamiętać, że ten środek posiada bardzo intensywny i nieprzyjemny zapach, dlatego najlepiej trzymać go poza domem. Zalej 1 kilogram świeżo zebranych pokrzyw 10 litrami chłodnej deszczówki, a następnie odstaw. Po około 24 godzinach możesz spryskać preparatem rośliny, na których żerują mszyce. Jeszcze lepsze efekty osiągniesz po fermentacji wyciągu z pokrzyw przez 3-4 tygodnie.

Jeśli kwiaty w Twoim ogrodzie lub na balkonie zostały zaatakowane przez drobne zielone robaczki, nie musisz od razu sięgać po silne chemiczne preparaty, które mogą zaszkodzić roślinom. Wypróbuj najpierw domowe sposoby na mszyce.